Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Služby obce > Spolky v obci

Spolky v obci

Občanské sdružení (spolek) Světelská pohoda

 Jak vzniklo? Parta nadšenců měla pocit, že ve Světlé Hoře něco chybí, že obec „nežije“, organizace, které zde pracují, navštěvuje jen určitý malý okruh lidí a ostatní tráví volný čas doma, u televize. A protože tyto lidi chtěla dostat ven ze svých domovů, již do názvu si dala cíl: Světelská pohoda – sdružení pro obnovu a rozvoj tradic.

V říjnu 2008 bylo sdružení zaregistrováno Ministerstvem vnitra a od té doby je právnická osoba, která má za úkol pracovat s dětmi, mládeží i dospělými. V prosinci 2008 proběhla ustavující členská schůze, na které byli zvoleni:

  • předsedkyně Alena Jedličková
  • místopředsedkyně Marie Vojtíšková
  • členka výboru Zlatuše Patakiová
  • a členky kontrolního výboru Libuše Štýbnarová a Hana Heriánová a byl schválen plán akcí na rok 2009.

Oficiálnímu zaregistrování sdružení předcházely dvě akce: Vánoční tvoření v roce 2007 a Velikonoční tvoření v roce 2008. I když jsme je pořádali v přístavbě MŠ, sešlo se hodně lidí a tam jsme zjistili, že na pořádání jakýchkoliv akcí většího rozsahu nám chybí základní vybavení (stoly a židle jsme si půjčili z místní restaurace, ale do budoucna se takto pracovat nedá). Také veškerý materiál na výzdobu, občerstvení apod. přinesli organizátoři z vlastních zdrojů. A to byl důvod uvažovat o zpracování grantů a projektů.

Grant se nám podařilo získat z Nadace OKD, kde jsme dostali 70 000 Kč na nákup 4 kvalitních pracovních stolů, dataprojektor, konvici na čaj, kávovar a pomůcky do keramické dílny, které využily děti z MŠ, ZŠ a senioři z DPS. Žádali jsme věcí víc, třeba keramickou pec, ale byli jsme rádi alespoň za to, co jsme si pořídili.

Projekty z Euroregionu Praděd, které z 85% platí Evropská unie, jsme podat nemohli, ale mohla to udělat obec. Problém byl v tom, že musela celou akci zaplatit a po ukončení pak dostala peníze. Současně byly projekty zaměřeny na spolupráci s příhraniční partnerskou obcí, kterou byla v té době Polska Cerekiew. Kontakty s touto obcí jsme měli, a když jsme jim předložili náš projekt, byli nadšeni. Také oni připravili své projekty, my je zvali k nám a opačně. Platila dohoda, že se členové Světelské pohody budou podle svých schopností podílet na organizování většiny akcí projektů (celkem 4 projekty, 18 akcí) v letech 2008 až 2014. Spolupráce s partnerskou obcí tímto datem neskončila, dál se zveme a scházíme na vybraných programech. Díky projektům získala obec hodně materiálního vybavení, které využívá nejen pro svou činnost, ale taky pro akce všech spolků, organizací a sdružení v obci. Jsou to například: stoly a židle v sále kulturního domu i v přístavbě MŠ, kvalitní fotoaparát, ozvučení, keramická pec, pivní sety, stany apod.).

Cílem při vzniku Světelské pohody byla obnova a rozvoj místních tradic. Víme, že zde žádné tradice nebyly, tak jsme si je vytvořili. Jsou to:

  • Masopustní obchůzka
  • Velikonoční tvoření
  • Pálení čarodějnic
  • Vesnická zabíjačka
  • Vánoční tvoření
  • Masopustní maškarní zábava
  • Kotlíkový guláš
  • Stavění májky
  • Martinský průvod
  • Rozsvěcování vánočního stromu.

Jsou to ty velké akce, náročné na přípravu, organizaci, ale zase se jich zúčastňuje velké množství lidí nejenom ze Světlé Hory, okolních vesnic, místní chataři a chalupáři, ale i příbuzní a známí, kteří se jednou objeví a pak už jezdí pravidelně.

Potom téměř každý měsíc organizujeme akce menší, kde přijde méně účastníků, jako je například draní peří, papírový pedig, květinové vazby, bleší trh, malování na hedvábí, drátkování, smaltování a člověče nezlob se.

V roce 2016 jsme poprvé uskutečnili Košt vín, který měl takový ohlas, že v dalším roce jsme ho pořádali v sále Kulturního střediska s účastí asi 150 lidí a počítáme s tím, že bude patřit k dalším tradičním akcím. To však nezáleží pouze na nás, ale i na přátelích z Tupes a okolí, kteří budou ochotni s námi spolupracovat.

Od roku 2012, kdy obec z projektu Evropské unie získala keramickou pec, pořádáme jednou za měsíc kurs keramiky, který obětavě po celou dobu vede Monika Vilímcová a kam chodí pravidelně kolem 15 maminek s dětmi, dospělí i děti samostatně. Ti, co chodí pravidelně, se zdokonalují a tvoří stále pěknější výrobky.

I když nikdy nevybíráme vstupné, většina akcí není ztrátových částečně proto, že získáme sponzorské dary od místních podnikatelů anebo členky akci sponzorují tím, že napečou koláče, cukroví, zhotoví občerstvení apod. Nikdy jsme nedostali žádné peníze od obce, jak se občas mezi lidmi povídá – spolupráce s obcí spočívá v tom, že zapůjčí materiál (pivní sety, stoly, židle, stany apod.) nebo pronajme sál nebo přístavbu MŠ. S potěšením konstatujeme, že část peněz, které na našich akcích vyděláme, posíláme na dobré věci dál – pravidelně posíláme 2 000 Kč na adventní koncerty pořádané Českou televizí, výtěžek z dobročinného bazaru při Vánočním tvoření jsme poslali na konto Světluška, dětem do MŠ jsme zakoupili kvalitní odrážedlo a Světelským ochotníkům jsme přispěli na spotřební materiál. Také doplácíme cenu autobusu na zájezdy, protože vybíráme jenom symbolickou cenu od účastníků.

O tom, že akce jsou oblíbené svědčí i to, že jsou hojně navštěvované. To je vidět na fotografiích, které si každý může prohlédnout na stránkách svpohoda | Seznam alb – rajce.net, kde nalezne víc než sto alb fotografií z práce Světelské pohody.

 Obrázek1.jpgObrázek2.jpgObrázek3.jpg

Doplnění po 5 letech:
Světelská pohoda se zaregistrovala jako spolek. Předsedkyní je Vladimíra Minaříková, členky výboru Monika Vilímcová a Libuše Štýbnarová. Pravidelně pořádáme: Velikonoční tvoření, kotlíkový guláš, bleší trh (červen a září), pálení čarodějnic, zájezd (květen a září) a Vánoční tvoření. Jednou za měsíc se schází zájemci na kurzu keramiky. Jsme nápomocni obci při pořádání jejích aktivit a ochotníkům při zajištění občerstvení pro diváky.
Stárneme a ubývá nás, proto už třeba nepořádáme zábavy a zabíjačku.